Oferta

Psychoterapia

I Psychoterapia psychodynamiczna:

Psychoterapia psychodynamiczna toczy się w oparciu o relację terapeutyczną, czyli więź, jaka rozwija się pomiędzy pacjentem a terapeutą w trakcie trwania leczenia. Sesja odbywa się „twarzą w twarz”. Uczestnicy mają ze sobą kontakt wzrokowy, co sprzyja budowaniu wzajemnej relacji. Pacjent zachęcany jest do swobodnego dzielenia się swoimi myślami, skojarzeniami, odczuciami. Terapeuta stawia hipotezy dotyczące życia psychicznego pacjenta, uwzględniając treści wnoszone przez niego podczas sesji, dane biograficzne i dynamikę relacji terapeutycznej.

Praca terapeutyczna polega na dostarczaniu pacjentowi nowego rozumienia jego rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej oraz umożliwienie mu przeżycia doświadczenia interpersonalnego w relacji terapeutycznej, które stanowi bazę do wprowadzania korzystnych zmian w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym. Psychoterapia psychodynamiczna stosowana jest z dobrym skutkiem w leczeniu większości zaburzeń i problemów psychicznych w tym niełatwo leczącym się zaburzeniom osobowości – dokonując głębokich i trwałych zmian w strukturze osobowości, które skutkować będą lepszym funkcjonowaniem pacjenta w większości sfer życia.

Źródło: strona KCP

Czas trwania:

W zależności od rodzaju problemu zgłoszonego przez klienta, przebiegu terapii oraz innych czynników, zwykle trwa od roku do czterech lat.

II Psychoterapia uzależnień:

W pracy z osobą uzależnioną posługuje się założeniami terapii strategiczno-strukturalnej, która przede wszystkim rozumie uzależnienie jako odrębną jednostkę chorobową, której leczenie rozpoczyna się od uznania przez pacjenta swojego uzależnienia i zbudowania motywacji do utrzymywania abstynencji i trzeźwości. Dlatego ogromną rolę przywiązuje do zmiany sposobu myślenia, uświadomienia konsekwencji uzależnienia, w tym zrozumienie swoich problemów i próby ich rozwiązania. Pierwszym i najważniejszym celem jest oczywiście zatrzymanie picia czy używania innych środków psychoaktywnych, a następnie poprzez utrwalanie umiejętności służących utrzymaniu abstynencji, przejęcie pełnej odpowiedzialności za siebie/swoje życie/swoje trzeźwienie. W dalszej perspektywie między innymi praca nad poprawą relacji z otoczeniem, budowania trzeźwego życia w oparciu o powszechnie przyjęte normy i wartości, co w ostatecznym celu ma prowadzić do poprawy jakości życia i uzyskaniu szeroko rozumianej satysfakcji i życiowego spełnienia. Po rocznym leczeniu uzależnienia, w tym utrzymywaniu abstynencji, radzeniu sobie z głodami substancji, jest możliwość pogłębionej terapii w nurcie psychodynamicznym.

Czas trwania:

około 12 miesięcy, spotkania minimum raz w tygodniu.

Moją nieodłączną zasadą leczenia uzależnienia w gabinecie prywatnym, jest grupa wsparcia AA/AN/AH/ itp.

III Picie szkodliwe

Program Ograniczania Picia POP

Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści – chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się.
Osoby pijące alkohol mogą wielokrotnie w ciągu swojego życia zmieniać wzór spożywania alkoholu przemieszczając się na continuum od abstynencji, poprzez picie o niskim poziomie ryzyka, do spożywania alkoholu w sposób wysoce ryzykowny i szkodliwy a nawet uzależniający. Dlatego oprócz programów ukierunkowanych na całkowitą abstynencję (u osób z diagnozą uzależnienia jest mniejsze prawdopodobieństwo, iż uda się trwale ograniczyć spożywanie alkoholu, a więc wrócić na stałe do picia kontrolowanego, o niskim ryzyku szkód). W terapii uzależnień istnieje Program Ograniczania Picia. Jest to program dla osób, pijących według wzorca szkodliwie, czyli ponoszących szkody: zdrowotne, fizyczne, psychiczne oraz społeczne, przy czym nie występuje u nich uzależnienie od alkoholu. Jak i osób, które w danym etapie swojego życia, nie są gotowe całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu a ich celem, jest ograniczenie picia czyli możliwość spożywania alkoholu według ustalonego wspólnie z terapeutą, wzorca picia zgodnego z przyjętymi przez pacjenta zasadami dotyczącymi używania alkoholu (ilości, częstości, kontekstu, czasu i miejsca)

Czas trwania:

8-12 tygodni, spotkania minimum raz w tygodniu.

Po ukończonym programie sesje indywidualne powinny odbywać się raz na kwartał, a monitoring telefoniczny raz w miesiącu (przez rok) – pod warunkiem uzyskania zgody pacjenta na początku programu

Częściowo za: Za: J. Fudała: „Czy moje picie jest bezpieczne”, PARPAMEDIA, 2007